فریم ورک چیست؟

فریم ورک چیست؟

فریم ورک نوعی الگو، طرح یا ساختار مفهومی مبتنی بر فناوری است که امکان کار به روشی بسیار ساده‌تر را فراهم می‌کند و به این ترتیب از خطاهای احتمالی برنامه نویسی در اثر کدنویسی زیاد جلوگیری می شود.

بنابراین یک فریم ورک مجموعه ای از ابزارها و ماژول ها است که می تواند برای پروژه های مختلف دوباره استفاده شود. با این حال، استفاده از آن عمدتاً بر روی توسعه برنامه های کاربردی وب متمرکز شده است و برنامه نویسان میتوانند از این کد ها آماده چندین باره در پروژه هایشان استفاده کنند.

فریم ورک های نرم‌افزاری ممکن است شامل برنامه‌های پشتیبانی، کامپایلرها، کتابخانه‌ها، مجموعه‌های ابزار، و رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی (API) باشد که همه اجزای مختلف را گرد هم می‌آورد تا توسعه یک پروژه یا سیستم را امکان‌پذیر کند.

به طور خاص، در توسعه نرم افزار یک فریم ورک مانند یک ساختار پشتیبانی مفهومی و تکنولوژیکی است که به طور کلی با مصنوعات یا ماژول های نرم افزاری خاص تعریف می شود که می تواند به عنوان مبنایی برای سازماندهی و توسعه نرم افزار باشد.

تعریف فریم ورک به زبان ساده شما به یک مثال برنامه نویسی توجه کنید. تصور کنید پروژه های زیادی در دست دارید و در همه این پورژه ها لازم است در بخشی یک برنامه نویسی یا یک قاعده استفاده شود.

در این صورت اگر قرار باشد صفر تا صد هرکدام را برنامه نویسی کنید برای همه پروژه ها زمان زیادی صرف میشود و امکان اشکل در این حجم زیاد برنامه نویسی وجود دارد.

به همین دلیل بهترین توسعه دهندگان و برنامه نویسان تخصصی روش های برنامه نویسی را با یک استاندارد تحت عنوان فریم ورک ارائه داده اند.

این برنامه نویسیان فریم ورک های مختلف را در ختیار سایرین قرار میدهند و استاندارد هایی که برای تدوین این فریم ورک ها به کار برده اند را در قالب یک داکیومنت منتشر میکنند. این ک مزایای استفاده از فریم ورک :

 • کمک به استفاده از روش های اصولی برنامه نویسی و به کار بستن الگو های طراحی (design pattern)
 • کد نویسی امن تر
 • پاک شدن کد های تکراری و بدون عملکرد
 • کم شدن باگ ها و انجام عملیات دی باگ حتی توسط کسی که خودش کد رو ننوشته!
 • تسهیل کار بست روش های پیچیده نرم افزاری
 • ارتقاء مداوم عملکرد ها در فریم ورک های متن باز
 • قابل اعتماد‌تر شدن برنامه‌ها و تست کردن بخش های مجزای کد.
 • کاهش چشمگیر زمان کد نویسی

 

فریم ورک در طراحی وب سایت

فریم ورک ها نرم افزارهایی هستند  که روشی استاندارد با دسترسی مناسب برای ساخت و توسعه وبسایت را ارائه می کنند.

چارچوب وب، از نظر فنی کتابخانه کدی است که با ارائه الگوهای اساسی برای ایجاد برنامه های وب قابل اعتماد ، مقیاس پذیر و قابل نگهداری، توسعه وب را سریعتر و آسان تر می کند.  فریم ورک های وبسایت برنامه توسعه دهنده ها را ساده و سریع تر به انجام می رساند. این طور فرض کنید که این راهی برای ایجاد میانبرهایی است که می تواند از کدهای طاقت فرسا و تکراری جلوگیری کند. به عنوان مثال ، ممکن است شما کدی برای کنترل اعتبار سنجی داده ها برای برنامه وب خود نوشته باشید.

فریم ورک ها بر اساس کاربرد به دو دسته بک اند و فرانت اند تقسیم می‌شوند. عملکردهای مشترک هر دو دسته به شرح زیر هستند:

1.مسیریابی URL

2.فرم ورودی و اعتبار سنجی

3.تنظیمات محصولات HTML ، XML ، JSON

4.پیکربندی اتصال پایگاه داده و دستکاری داده ها از طریق  (ORM)

5.امنیت وب در برابر جعل درخواست Cross-site (CSRF) ، SQL Injection ، Cross-site Scripting (XSS) و سایر حملات مخرب مکرر

6.ذخیره و بازیابی هر فرایند کد نویسی

انواع فریم ورک

 • برنامه های وب

این فریم ورک ها به طور خاص در ایجاد پروژه های آنلاین استفاده می شوند که ساخت و طراحی سایت یکی از آن هاست. اگرچه انواع framework برای برنامه‌های کاربردی وب وجود دارد، اما هیچ مانعی در استفاده از فریم ورکی که در ابتدا برای یک زبان برنامه‌نویسی ساخته شده است و اکنون در زبان دیگری استفاده میشود وجود ندارد. دلیل آن این است که سازگار کردن یک زبان با زبان دیگر برای یک توسعه دهنده آسان تر از تغییر پروژه با اهداف متفاوت است.

 • برنامه ها یا اپلیکیشن ها

این فریم ورک ها اجازه می دهند تا ساختار یک برنامه کاربردی را برای یک سیستم عامل تکمیل کنند. یک مثال واضح مایکروسافت است که .NET Framework را برای کمک به برنامه نویسان برای استفاده مجدد از ساختارهایی که قبلا ساخته شده و در ویندوز نصب شده است، توسعه داده است.

 • AJAX

فناوری AJAX کاربر را قادر می‌سازد تا بدون نیاز به بارگذاری مجدد صفحه پس از هر درخواست جدید، از سرور درخواست کند. بنابراین، اطلاعات در صورت درخواست بدون بارگیری مجدد صفحه نمایش داده می شود. فریم ورک های خاصی وجود دارد که امکان استفاده مجدد از یک کد قبلاً نوشته شده را فراهم می‌کند.

 • مدیریت محتوا

فریم ورک های مدیریت محتوا که با نام CMF (فریم ورک مدیریت محتوا Content Manager Framework) نیز شناخته می‌شوند، برنامه‌نویسی برنامه‌های CMS (سیستم مدیریت محتوا) مانند WordPress، PrestaShop، Wix یا Joomla را تسهیل می‌کنند. بسته به پلتفرمی که اپلیکیشن با آن ایجاد می شود، CMF های زیادی وجود دارد.

 • عناصر چند رسانه ای

این فریم ورک کار توسعه دهندگانی که با ویدئو، صدا و تصویر کار می کنند را تسهیل می کند و به طور کلی به ایجاد برنامه های چند رسانه ای آسان تر کمک می کند، زیرا برای ایجاد پروژه های پیچیده تر مانند کنفرانس های ویدئویی خدمات رسانی می کند.

در حالت کلی تر شاید گفته شود که انواع فریم ورک در دو دسته تقسیم بندی میشوند که عبارتند از:

فریم ورک های فرانت اند

فریم‌ورک‌های برنامه‌نویس‌های فرانت‌اند کار بر روی نماها یا صفحاتی که توسط کاربر به صورت ظاهری دیده می‌شوند را آسان می‌کند. آنها در هسته خود با فناوری هایی مانند جاوا اسکریپت، HTML و CSS تشکیل شده اند. برخی از این فریم ورک ها Angular JS، React JS، Vue JS، Bootstrap، Material Design و غیره هستند.

همچنین به عنوان “فریم ورک های CSS” شناخته می شود ، این بسته ها حاوی کدهای استاندارد شده از پیش نوشته شده در پرونده ها و پوشه ها هستند. و درواقع پایه ای را برای ساختن به شما می دهند در حالی که هنوز انعطاف پذیری را با طراحی نهایی فراهم می کنند. به طور معمول ، فریم ورک‌های فرانت اند:

شبکه ای که سازماندهی عناصر طراحی وب سایت شما را ساده می کند

استایل و اندازه های فونت تعریف شده که براساس عملکرد تغییر می کند

اجزای وب سایت از پیش ساخته شده مانند پنل های جانبی ، دکمه ها و نوار ناوبری

بهترین فریم ورک‌های فرانت اند:

 1. React

Reactبه عنوان یکی از بهترین و محبوب‌ترین فریم ورک های جاوا اسکریپت شناخته می‌شود که در سال 2013 توسط جمعی از توسعه دهندگان فیسبوک توسعه داده شد. ری اکت یک فریم ورک متن باز است که برنامه نویسان از آن برای طراحی رابط‌های کاربری (UI) و یا صفحات وب اپلیکیشن‌های تک صفحه‌ای (SPA) استفاده می‌کنند. React همچنین یک فریم ورک سئو فرندلی (SEO friendly) نیز هست؛ یعنی جستجو و درک ساختار و محتوای وب سایت‌های ساخته شده با آن برای موتورهای جستجو آسان می‌باشد. از این رو برای توسعه وب سایت‌های تجارت الکترونیک بسیار مناسب و کاربردی است. جالب است بدانید که فریم ورک ری اکت از یک DOM مجازی استفاده می‌کند و به همین دلیل بسیار ساده با سایر برنامه‌ها ادغام می‌شود.

فریم ورک React.js بیشتر برای توسعه رابط کاربری (UI) وب اپلیکیشن های تک صفحه ای (SAP) و نرم افزارهای موبایل مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که React یک کتابخانه است، شما برای توسعه اپلیکیشن های پیچیده باید از کتابخانه های دیگر نظیر Redux و React Router در کنار آن استفاده کنید. علاوه بر این با استفاده از پلتفرم React Native نیز می توانید اپلیکیشن های قدرتمند iOS و اندورید را برنامه نویسی کنید.

این فریم ورک به خاطر عملکرد سطح بالایی که دارد برای اپلیکیشن هایی که همواره نیاز به آپدیت دارند گزینه بسیاری مناسبی به شمار می رود؛ برای مثال اپلیکیشن اینستاگرام نیز همانند فیسبوک از این فریم ورک استفاده کرده است. علاوه بر این کمپانی هایی نظیر نتفلیکس، نیویورک تایمز، یاهو، Dropbox، Paypal، پینترست، Uber و شرکت های بزرگ دیگری نیز از این فریم ورک در پروژه های خود استفاده می کنند.

ویژگی‌های فریم ورک React :

 • تسهیل نگهداری و محافظت از کدها و افزایش میزان بازدهی
 • یادگیری سریع و آسان
 • قابل استفاده در سیستم‌های مختلف و در هر دو سمت کلاینت و سرور
 • جریان داده‌های یک طرفه
 • دارا بودن DOM مجازی
 • امکان استفاده مجدد از عناصر و مولفه‌ها
 • سهولت طراحی اپلیکیشن‌های پویا
 • مناسب برای توسعه برنامه های وب و موبایل
 • دارا بودن ابزارهای اختصاصی جهت عیب یابی و اشکال زدایی

هر توسعه دهنده و یا طراح وب، پاسخ منحصر به فردی به این پرسش خواهد داد؛ زیرا هر فریم ورک دارای ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاصی است که آن را از سایر فریم ورک های جاوا اسکریپت متمایز می‌سازد. اما بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده و تجارب برنامه نویسان و طراحان، فریم ورک React به عنوان بهترین فریم ورک جاوا اسکریپت شناخته می‌شود که قابلیت‌های کاربردی را برای طراحی رابط‌های کاربری زیبا و جذاب در اختیار شما قرار می‌دهد.

 1. Angular

Angular از فریم ورک های معروف جاوا اسکریپت است که در سال 2016 توسط گوگل طراحی و عرضه شد. Angular در سال 2022 به عنوان یکی از قدرتمندترین و بهترین فریم ورک های جاوا اسکریپت اعلام شد که به صورت متن باز و تحت لیسانس MIT در دسترس قرار دارد. این فریم ورک برای طراحی و توسعه وب اپلیکیشن تک صفحه‌ای و همچنین نرم افزارهای تحت وب بسیار مناسب بوده و ابزارهای کاربردی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

Angular فریم ورکی از دسته فریم ورک های Front-End محسوب می شود. کار اصلی این فریم ورک مدیریت تعاملات کاربران صفحات وب در یک مرورگر است. کار این فریم ورک در ابتدا بدین گونه است که صفحات HTML را برای به دست آوردن توصیفات جاسازی شده در تگ ها که به عنوان دستوالعمل تفسیر می شود را بررسی می‌کند و بعد از آن انگولار برای نمایش اجزای ورودی/خروجی از طریق دستورالعمل ها، از متغیرها استفاده می کند. با این قابلیت مرورگر می تواند که صفحه وب را با اضافه کردن محتوا، مبنی بر درخواست اطلاعات تازه سازی بکند. در این حالت احتیاجی به ارسال و دریافت درخواست از سرور نیست. نگولار تنها با رابط API کار می کند. در نهایت یکی از قابلیت های خوب انگولار این است که به توسعه دهندگان این اجازه را می دهد بدون تغییر در امر Front-End، تغییراتی را در Back-End وبسایت بدهند. این حالت در هنگام توسعه اپلیکیشن موبایل وبسایت بسیار مناسب و کاربردی است.

ویژگی‌های فریم ورک Angular:

 • مناسب برای ساخت اپلیکیشن‌های بزرگ مقیاس
 • دارا بودن NativeScript
 • امکان توسعه و استفاده مجدد از کامپوننت‌ها
 • قابلیت طراحی و توسعه پیشرفته صفحات وب با کارایی و بازدهی بالا
 • توانایی کشف سریع خطاها
 • همگام سازی بی عیب و نقص در میان View (نما) و Model (مدل)
 • قابلیت جداسازی نما و مجموعه داده‌ها
 1. Vue

Vue  از بهترین فریم ورک های جاوا اسکریپت است که در سال 2013 توسعه داده شد. Vue JS یک فریم ورک متن باز و فرانت اند است که برای ساخت اپلیکیشن‌های مبتنی بر وب تک صفحه‌ای، رابط کاربری و وب سایت‌های بزرگ مقیاس با ساختارهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این فریم ورک کاربردی می‌توانید میزان کدنویسی برای توسعه وب اپلیکیشن و رابط‌های کاربری را به طرز چشمگیری کاهش دهید.

ویژگی‌های کلیدی فریم ورک Vue:

 • یادگیری سریع و آسان
 • مناسب برای طراحی رابط کاربری
 • امکان ادغام با سایر پروژه‌ها
 • دارا بودن DOM مجازی
 • حجم پایین
 • قابلیت تنظیم و اتصال دو طرفه داده‌ها
 • سرعت بالا
 • انعطاف پذیری بالا

فریم ورک های بک اند

فریم‌ورک‌های برنامه‌نویس‌های بک‌اند کار با زبان‌های برنامه‌نویسی سمت سرور مانند Python، Ruby، PHP، Node.js، Java و غیره را آسان می‌کنند. آنها به مدیریت پایگاه‌های داده، ارسال و پردازش داده‌ها، کوکی‌ها، سشن ها و غیره کمک می‌کنند. برخی از این فریم ورک ها Django, Ruby on Rails, Laravel و غیره هستند.

. فریم ورک های  Backend اجزای آماده را برای توسعه یک برنامه وب پویا فراهم می کند. با استفاده از فریم ورک ها با حذف نیاز به ساخت و پیکربندی همه چیز از ابتدا ، شروع کار به توسعه دهندگان می رسد.

بهترین فریم ورک ها برای توسعه بک اند

 1. Spring

Spring یک چارچوب Model-View-Controller است که از جاوا ، زبان محبوب همیشه استفاده می کند. وب سایت هایی مانند Wix ، TicketMaster و BillGuard از کاربران این چارچوب هستند. Spring دارای بسیاری از پروژه های جانبی است که عملکرد آن را افزایش می دهد و به شما امکان می دهد به سرعت کار خود را مقیاس بندی کنید. این ابزار که از Java استفاده می کند برای بسیاری از توسعه دهندگان وب بسیار جدی است. اگر جاوا بلد نیستید فکر نمی کنم بتوانید با آن کنار بیایید.

 1. Django

جنگو, یک وب فریم ورک پایتونی رایگان و (Open-source)  است که با هدف توسعه سریع، آسان و کارآمد، توسط توسعه دهندگان با تجربه، ساخته شده است. در جنگو می توانید بدون اختراع مجدد چرخ، فقط روی نوشتن برنامه خود تمرکز کنید. جنگو حرفه ای بودن را در کنار سادگی و سرعت به ارمغان می آورد.

ابزاری است که از پایتون برای توسعه وب استفاده می کند. برند های بزرگی مانند Google ، Youtube و Instagram از این چارچوب استفاده می کنند.

ویژگی های جذابی مانند احراز هویت یا پیام رسانی در این فریم ورک امکان پذیر شده اند و  همچنین از الگوی Convention Over Configuration و الگوی DRY پیروی می کند.ت. جنگو تکنیک ها و ابزارهایی را برای توسعه دهندگان ایجاد می کند تا وب سایتی امن بسازند یا ویژگی های امنیتی را در خود چارچوب پیاده سازی می کند. به طور مثال جها بالا بردن امنیت از اجرای کد در لایه الگو جلوگیری می کند.

 1. ExpressJS

این فریم ورک بک اند که محبوب بسیاری از شرکت‌های بزرگ مثل Accenture ، IBM و Uber بوده و با سایر چارچوب ها مانند Kraken ، Sails و Loopback سازگار است. اکسپرس سیستم بسیار ساده و حداقلی دارد و همین ممکن است کار را برای مبتدیان سخت کند. اما همین امر باعث سرعت بالای آن شده است. همچنین کاملاً انعطاف پذیر است و از برنامه های کامل و همچنین REST API پشتیبانی می کند.

بهترین فریم‌ورک‌های توسعه‌ی اپلیکیشن موبایل:

 • Mobile Angular UI

Mobile Angular UI ترکیبی جادویی از HTML5 ،Bootstrap و Angular JS است. اگر با توییتر بوت استرپ و انگولار جی اس آشنا هستید، با صرف زمانی کم Mobile Angular UI را می‌توانید یاد بگیرید. این فریم‌ورک UI موبایل مؤلفه‌های اولیه‌ی توسعه‌ی موبایل را ارائه می‌دهد که در Bootstrap 3 وجود ندارند. Fastclick.js و overthrow.js از کتابخانه‌های اصلی Mobile Angular UI هستند. ابزار متن‌باز همراه‌با تطبیق‌پذیری بین مرورگرها امکان کنترل خودکار کد جاوااسکریپت را براساس مرورگر فراهم می‌کند. برخی اپلیکیشن‌های مشهور نوشته‌شده با Mobile Angular UI عبارت‌اند از: Hotelier News ،Zaobao Mobile Website ،iKeyBox و Guezz It

 • Flutter

فریم‌ورک فلاتر از پشتیبانی گوگل بهره می‌برد؛ بنابراین، از ابزار UI گسترده برای ساخت اپلیکیشن‌های زیبای موبایل و دسکتاپ برخوردار است. این فریم‌ورک مجموعه‌ی وسیعی از ویجت‌های سفارشی برای ساخت واسطه‌های نیتیو تنها در چند دقیقه دارد. همچنین، فلاتر با ارائه‌ی امکاناتی مثل اسکرول، هدایت، آیکن‌ها و فونت‌ها تجربه‌ی خوشایندی دراختیار مهندس نرم‌افزار و کاربر نهایی قرار می‌دهد. با این فریم‌ورک به‌راحتی UI قدرتمندی را برای اپلیکیشن‌هایتان می‌توانید بسازید. فلاتر امکان توسعه‌ی اپلیکیشن برای موبایل، تلویزیون، تبلت، پوشیدنی‌ها و به‌طورکلی صفحات نمایش هوشمند را می‌دهد.

اپلیکیشن‌های محبوبی مثل علی‌بابا، Google Ads ،Reflectly ،Cryptography و Brich Finance روی فریم‌ورک فلاتر توسعه یافته‌اند.

 • React Native

React Native محبوب‌ترین فریم‌ورک برای توسعه‌ی اپلیکیشن‌های اندروید و iOS است. این فریم‌ورک امکان توسعه‌ی اپلیکیشن‌های باکیفیت را در مدت زمان کمتر با هزینه‌ای ارزان‌تر فراهم می‌کند. زبان Reactive Native جاوااسکریپت است. این فریم‌ورک سلسله‌مراتبی از مؤلفه‌های UI را برای تولید کد جاوااسکریپت می‌سازد.

مزایای این فریم‌ورک عبارت‌اند از:

 • عملکرد بهینه
 • معماری پیمانه‌ای
 • قابلیت استفاده‌ی مجدد از کد
 • جامعه‌ی بزرگ پشتیبانی
 • پشتیبانی از پلاگین‌های خارجی
 • سازگار با NPM (Node Packet Manager).

باتوجه‌به نیازهای کنونی و فزاینده در زمینه‌ی توسعه‌ی اپلیکیشن در حوزه‌های مختلفی مثل وب، نرم‌افزار، علوم داده‌ای، موبایل و… انتخاب فریم‌ورک مناسب سازگار با زبان‌ برنامه‌نویسی اهمیت چشمگیری پیدا می‌کند؛ چراکه فریم‌ورک‌ها کتابخانه‌ها و امکاناتی را براساس نوع کاربرد دراختیار کاربران و توسعه‌دهندگان قرار می‌دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با ما تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم. ما تلاش می کنیم در 24 روز در روزهای کاری به تمام سوالات پاسخ دهیم.