هوشمندسازی چیست؟

هوشمندسازی

سیستم‌های خودنظارتی یا هوشمند در ابتدا تنها تخیلات و بخش‌هایی از داستان‌های مخصوص نوجوانان بودند که هیچ کس فکر نمی‌کرد زمانی به واقعیت تبدیل شوند. داستان‌ها و نوشته‌هایی که درباره تصورات افراد در 50 سال پیش وجود دارند، بسیار به خانه‌های هوشمند امروزی نزدیک هستند.

همانند هر فناوری جدید دیگری، هوشمندسازی نیز در ابتدا با گام‌ها کوچکی مسیر خود را به سمت پیشرفت ادامه داد تا این‌که امروزه می‌بینیم شرکت‌های بزرگی تاسیس شده‌اند که صرفاً در این حوزه مشغول فعالیت هستند.

اگر بخواهیم نگاه دقیق‌تری به تاریخچه سیستم‌های خود نظارتی داشته باشیم باید به سال 1992 میلادی برگردیم. این‌جا بود که برای اولین بار یک سیستم هوشمند متولد شد و ماموریتی هر چند کوچک را به انتها رساند. شرکت IBM یک تکنولوژی با نام AS/400 معرفی کرد که در جهت شناسایی و صدور هشدار درباره عملکرد نادرست مین‌فریم‌ها، کاربرد داشت.

همین گام‌های کوچک یکی پس از دیگری این تکنولوژی را به جایی رسانده‌اند که امروزه شاهد آن هستیم.

در دنیای امروز که دنیای علم، تکنولوژی و فناوری است؛ قطعا کلمه هوشمند به گوشتان خورده است. امروزه با توسعه علوم کامپیوتر و به دنبال آن پیشرفت سیستم های الکترونیکی و کامپیوتری، نیاز بشریت به تکنولوژی و عوامل کاربری پیشرفته را نمی توان انکار کرد؛ بلکه نقش سیستم های مذکور روز به روز پررنگ تر شده و صرف‌نظر کردن از کاربردها و قابلیت‌های آن بسیار سخت و به دور از تصور است.

در ارتباط با مبحث هوشمند سازی تعاریف تخصصی مختلف و متعددی ارائه شده است که می توان گفت هوشمندسازی در واقع بهره‌برداری از اطلاعات و تکنیک های علمی و فنی و همچنین دریافت حداکثری از امکانات و خدمات حوزه فناوری اطلاعات جهت ارتقای سطح کیفی زندگی روزمره، افزایش سرعت عملکرد در انجام فعالیت های روزمره به صورت بسیار دقیق و حرفه ای ، افزایش امنیت، دسترسی به امکانات و قابلیت ها از راه دور، بهینه سازی مصرف انرژی، تسهیل در انجام امور در جهت تغییر و ارتقای سطح شاخص های زندگی فردی و اجتماعی است. در کنار واژه هوشمندسازی، واژه سیستم های هوشمند نیز مکمل آن می‌باشد به همین دلیل است که تعریف این دو باهم گره خورده و جدا ازهم نیستند.

سیستم های هوشمند ابزارهایی پیشرفته هستند که با درک امور و مسائل پیرامون خود قدرت تحلیل و تصمیم گیری دارند به گونه ای می توانند در لحظه به صورت کاملا هدفمند واکنشی صحیح و حساب شده نشان دهند.

در واقع سیستم های هوشمند همانند یک انسان می توانند فکر کنند، تصمیم بگیرند و در نهایت عمل کنند. هرچه محاسبات و عملکرد این سیستم‌ها دقیق‌تر باشد، هوشمندتر قلمداد می شوند و به نمونه های انسانی نزدیک تر هستند. تمامی مطالبی که در ارتباط با سیستم های هوشمند مطرح شد با مقوله ای تحت عنوان هوش مصنوعی سروکار خواهد داشت.

در حقیقت هوش مصنوعی علم بکارگیری سیستم های کامپیوتری و الکترونیکی در جهت وادار کردن آن ها به انجام اعمالی است که انسان آن ها را به صورت دقیق تری انجام می دهد. عملکرد سیستم های هوشمند به این صورت است که داده های خام را توسط تعدادی سنسور (حسگر) از میحط اطراف دریافت نموده و با استفاده از الگوریتم‌های مشخص آن ها را تحلیل و بررسی می کند. مزیت این سیستم ها این است با بهرهمندی از علم یادگیری ماشین ها که روشی برای تجزیه و تحلیل داده ها در خودکارسازی ساخت مدل های تحلیلی است، با گذر زمان قابل اصلاع و همچنین ارتقا هستند.

ضرورت هوشمندسازی

کاربرد هوشمند سازی و وظیفه سیستم های هوشمند آماده سازی بستری نوین در تسهیل انجام امور است. به همین دلیل امروزه اهمیت هوشمند سازی بر هیچ کس پوشیده نیست. از این رو تمام مدیران، کارآفرینان و صاحبان کسب و کار در جهت ترویج و پیشرفت جامعه هدفشان هستند. تعدد نیروی کار، افزایش هزینه ها، عملکرد ضعیف به همراه خروجی بی کیفیت و ناقص، بروز خطاهای انسانی و بعضا جبران ناپذیر در کار، بسیاری از مدیران و صاحبان کسب و کار را به سمت و سوی استفاده و بهرمندی از سیستم های هوشمند ترقیب کرده است.

این شایعات بسیار متنوع و البته گسترده هستند و پرداختن به آن‌ها زمان زیادی را تلف می‌کند. سعی داریم با صحبت در مورد مزایا این تکنولوژی راهی برای خلاصی از تفکرات اشتباه از هوشمندسازی، پیش‌روی شما قرار دهیم.

وقتی صحبت از سیستم‌های هوشمند می‌شود، می‌توانیم در مورد مزیت‌های آن صحبت کنیم یا از تصورات اشتباهی که در موردش وجود دارند، حرف بزنیم. امروزه همه ما می‌دانیم که استفاده از این تکنولوژی در جهت بهبود شرایط زندگی می‌تواند بسیار موثر باشد. در این راه بسیاری از افرادی که منافعشان در گرو استفاده از سیستم‌های سنتی و کم‌بازده هستند، باعث ایجاد تصورات اشتباه یا نگرانی‌هایی در ذهن عموم می‌شوند.

مزایای هوشمندسازی:

 • قابلیت کنترل و مدیریت مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف ناخواسته آن
 • ارتقای سطح کیفی امنیت در میحط های کسب و کار و همچنین نظارت و بازبینی از راه دور
 • قابلیت ثبت وقایع به صورت پیوسته و لحظه ای و امکان تصمیم‌گیری توسط سناریوهای از پیش تعیین نشده
 • کاهش خطای انسانی و جبران ناپذیر
 • بهبود عملکرد و افزایش بازدهی تجهیزات و طول عمر آن ها که به موجب آن کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری کاهش می یابد.
 • حذف عوامل و نیروی انسانی در جهت جلوگیری از به هدر رفت زمان و هزینه های مالی

کاربرد هوشمند سازی

هم اکنون این سیستم ها در صنایع مختلف و حوزه های متعددی مثل صنعت ساختمان، صنعت گردشگری الکترونیکی، اتوماسیون صنعتی، رباتیک، پزشکی، آموزش و پرورش، صنعت برق، احراز هویت (از طریق بهره گیری از مشخصه های بیومتریکی)، حمل و نقل، خدمات بازرسی و نظارت و همچنین بسیاری از بسیاری از زمینه های دیگر کاربرد دارد.

یکی دیگر از کاربردهای هوشمندسازی در صنعت ساختمان است که امروزه به منظور افزایش امنیت و آرامش و همچنین کاهش مصرف انرژی بسیار مورد توجه قرار گرفت ه است.

بهره مندی از هوشمند سازی در حمل و نقل عمومی می تواند با ساخت خودروهای خودران، کنترل ترافیک شهری، افزایش امنیت عابران و همچنین کاهش آلاینده های و آلودگی های هوا را در پی خواهد داشت.

هوشمندسازی صنایع و بهرهمندی از سیستم های هوشمند در تولید و اختراع ربات‌ها علاوه بر کنترل و انجام فرآیند تولید در صنعت خودروسازی، پتروشیمی، زراعت و کشاورزی و همچنین صنایع غذایی موجب کاهش ضایعات، افزایش نرخ تولید، بهبود کیفیت و همچنین کاهش هزینه‌ها نیز خواهد شد.

هوشمندسازی بیمارستان ها و مراکز پزشکی شامل طراحی نرم افزارهای تخصصی جهت تشخیص بیماری و ساخت ربات های پرستار یا جراح که این ربات ها با بهره گیری از علم برنامه نویسی، پیاده سازی و تولید خواهد شد.

نکته های کلیدی در رابطه با هوشمند سازی:

 • نیازهای خود را شناسایی کنید: توجه داشته باشید که آیا تنها به دنبال سیستم روشنایی هوشمند هستید و یا به طور کلی می خواهید یک فضای هوشمند ایجاد کنید.
 • مشخص کنید محیط مورد نظر شما در چه مرحله ای از ساخت یا بازسازی است: بر طبق هر مرحله ای از ساخت یا بازسازی که در آن قرار دارید
 • محصولات و امکانات متفاوتی برای شما وجود دارد. در این مورد دو نوع سیستم برای استفاده وجود دارد که یکی از آن ها با سیم و دیگری بدون سیم است.
 • مشخص کنید که برای محیط مورد نظر خود چه مقدار می خواهید هزینه کنید: تمامی محصولات براساس میزان کیفیت، امکانات و پشتیبانی قیمت های متفاوتی دارند. شما با توجه به موقعیت خود و در نظر گرفتن تمامی نکات، بر طبق بودجه، شیوه هوشمندسازی برای محیط مورد نظر را تعیین کنید.
 • مشخص کنید که برای محیط مورد نظر خود چه مقدار می خواهید هزینه کنید: تمامی محصولات براساس میزان کیفیت، امکانات و پشتیبانی قیمت های متفاوتی دارند. شما با توجه به موقعیت خود و در نظر گرفتن تمامی نکات، بر طبق بودجه، شیوه هوشمندسازی برای محیط مورد نظر را تعیین کنید.
 • نیازبه نظرات مشتریان و کاربران سیستم مورد نظر توجه کنید: شما با استفاده از نظرات کاربران دیگر می توانید آگاهی بیشتری نسبت به محصول انتخابی خود پیدا کنید. در این مورد برخی از شرکت ها وجود دارند که امکان بازدید از پروژه های قبلی را برای شما فراهم می کنند تا بهتر بتوانید در مورد این موضوع تصمیم بگیرید.
 • گارانتی و پشتیبانی خدمات را مورد نظر قرار دهید: حتما به این موضوع توجه داشته باشید که در هنگام خرید تجهیزات مورد نظر، ضمانت لازم را از کارفرما دریافت کنید.

هوشمندسازی سبب سرعت بخشیدن به کارها و بهینه سازی مصرف انرژی می شود. هوشمندسازی رفاه و امنیت بالایی را برای افراد در خانه، ساختمان یا محیط کار به وجود می آورد. احتمالا در سال های اخیر شما نیز واژه هوشمند سازی، مدارس هوشمند، ساختمان هوشمند، لوازم خانگی هوشمند و واژه هایی از این قبیل را زیاد شنیده باشید. منظور از هوشمند سازی ساده تر کردن و پیشرفته کردن روش زندگی با برخی از ابزارها و پارامتر ها است. در واقع هوشمند سازی به کار بردن برنامه ها و روش های مبتنی بر ابزارهای فناوری و اطلاعات است. با پیشرفت مبحث اینترنت اشیا و قابلیت کنترل پذیری وسایل، کم کم مبحث سیستم هوشمندسازی به وجود آمد. سیستمی که در جهت اسایش بیشتر زندگی و کاهش هزینه ها و مصرف انرژی طراحی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با ما تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم. ما تلاش می کنیم در 24 روز در روزهای کاری به تمام سوالات پاسخ دهیم.