سخت افزار

سخت افزار چیست؟

اصطلاح سخت افزار به دستگاه مکانیکی سازنده کامپیوتر اطلاق می شود. سخت افزار کامپیوتر از دستگاه های الکترونیکی بهم پیوسته تشکیل شده است که ما می توانیم از آنها برای کنترل عملکرد ، ورودی و خروجی کامپیوتر استفاده کنیم.

سخت افزار قسمت فیزیکی است که به کامپیوتر یا دستگاه‌های مشابه دیگر متصل می‌شود. کامپوننت‌ها قسمت‌های داخلی سخت افزار هستند که شامل رم، هارد دیسک، مادربرد و غیره می‌شود. دستگاه‌های سخت افزاری خارجی که شامل صفحه کلید، ماوس، چاپگر و غیره می‌شود به عنوان تجهیزات جانبی شناخته می‌شوند.همه این‌ها با هم سخت افزارهای کامپیوتر نامیده می‌شوند.

بدون هیچ سخت افزاری، کامپیوتر شما وجود نخواهد داشت و نمی‌توان از نرم افزار نیز استفاده کرد. تصویر یک وب‌کم لاجیتک، نمونه‌ای از یک سخت افزار جانبی خارجی است. این دستگاه سخت افزاری به کاربران امکان می‌دهد فیلم یا عکس بگیرند و آن‌ها را از طریق اینترنت منتقل کنند.

سخت افزار به بخش‌های فیزیکی کامپیوتر و دستگاه‌های مرتبط با آن اطلاق می‌شود. دستگاه‌های سخت افزاری داخلی شامل مادربرد، هارد دیسک و رم هستند. دستگاه‌های سخت افزاری خارجی شامل مانیتور، صفحه کلید، ماوس، چاپگر و اسکنر هستند. همه سخت افزارها برای کار نیاز به نرم افزارها دارند. در یک همکاری موثر بین سخت افزار و نرم افزار، کاربر می‌تواند از یک سیستم کامپیوتری استفاده کند. ناگفته نماند، کیفیت و قدرت سخت افزارها و نحوه مونتاژ آنها در کنار یکدیگر بسیار مهم است و این مهم باید توسط متخصصین ست افزار برای سازمان‌ها انجام شود.

انواع سخت افزار

سخت افزارها را می‌توان بر اساس عملکردشان به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

دستگاه‌های ورودی

دستگاه‌هایی هستند که می‌توانید برای تغذیه داده‌ها به کامپیوتر استفاده کنید تا توسط برنامه‌های نرم ‌افزاری پردازش شوند. نمونه‌های معمولی دستگاه‌های ورودی شامل ماوس، صفحه ‌کلید، پد لمسی، صفحه لمسی، اسکنر و وب کم هستند.

دستگاه‌های خروجی

دستگاه‌هایی هستند که داده‌های پردازش‌ شده را به شکلی قابل درک برای انسان مانند صدا، فیلم، متن و گرافیک تبدیل می‌کنند. مانیتور کامپیوتر، چاپگر و اسپیکرها نمونه‌هایی برای دستگاه‌های خروجی هستند.

دستگاه‌های پردازشگر

دستگاه‌هایی هستند که دستورالعمل‌های برنامه را اجرا کرده و بر اساس آن داده‌ها را پردازش می‌کنند. واحد پردازش مرکزی، واحد پردازش گرافیکی و مادربرد نمونه‌هایی از دستگاه‌های پردازشگر هستند.

دستگاه‌های ذخیره سازی

دستگاه‌هایی هستند که می‌توانند برای ذخیره داده‌ها و بازیابی دوباره از طریق دستگاه‌های پردازشگر استفاده شوند. این دستگاه‌ها می‌توانند دستگاه‌های ذخیره سازی داخلی و خارجی مانند هارد دیسک (HDD)، حافظه با دسترسی تصادفی (RAM)، درایو فلش USB و هارد اکسترنال باشند.

 

نمونه‌های سخت افزارهای خارجی کامپیوتر

بعد از اینکه متوجه شدیم سخت افزار چیست نوبت به این می‌رسد که انواع آن را برای شما توضیح دهیم. اجزای سخت ‌افزار خارجی، که اجزای جانبی نیز نامیده می‌شوند، مواردی هستند که اغلب به صورت خارجی به کامپیوتر متصل می‌شوند تا عملکردهای ورودی یا خروجی را کنترل کنند. این دستگاه‎‌های سخت افزاری برای ارائه دستورالعمل‌ها به نرم افزار (ورودی) و یا ارائه نتایج حاصل از اجرای آن (خروجی) طراحی شده‎اند.

 

ماوس:

ماوس یک دستگاه اشاره‌گر دستی است که مکان‌نما را در اطراف صفحه کامپیوتر حرکت می‌دهد و تعامل با اشیاء روی صفحه را امکان‌پذیر می‌کند و ممکن است سیمی یا بی سیم باشد.

کیبورد:

صفحه کلید یا کیبورد یک دستگاه ورودی است که دارای یک مجموعه کلید استاندارد QWERTY است که به کاربران امکان می‌دهد متن، اعداد یا کاراکترهای خاص را وارد کنند.

میکروفون:

میکروفون وسیله‌ای است که امواج صوتی را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کند و از ارتباطات صوتی مبتنی بر کامپیوتر پشتیبانی می‌کند.

دوربین:

دوربین تصاویر بصری را می‌گیرد و آن‌ها را به کامپیوتر یا از طریق کامپیوتر به دستگاه شبکه پخش می‌کند.

فلش درایو USB:

در میان سخت افزارهای کامپیوتر، درایو فلش USB یک دستگاه ذخیره سازی خارجی و قابل جابجایی است که از حافظه فلش و رابط با کامپیوتر از طریق درگاه USB استفاده می‌کند.

کارت حافظه:

کارت حافظه نوعی رسانه ذخیره سازی خارجی قابل حمل است، مانند کارت CompactFlash که برای ذخیره رسانه یا فایل‌های داده استفاده می‌شود.

مانیتور:

مانیتور یک دستگاه خروجی شبیه به صفحه تلویزیون است که اطلاعات، اسناد یا تصاویر تولید شده توسط دستگاه محاسباتی را نمایش می‌دهد.

اسپیکر:

اسپیکر یک دستگاه خروجی صوتی خارجی است که برای تولید صدای خروجی به کامپیوتر متصل می‌شود.

CPU:

CPU مغز کامپیوتر است که دستورات دیجیتال را از برنامه‌های مختلف پردازش و اجرا می‌کند. سرعت ساعت آن عملکرد و کارایی کامپیوتر را در پردازش داده‌ها تعیین می‌کند.

 RAM:

یا رم پویا ذخیره سازی موقت حافظه است که اطلاعات را بلافاصله در دسترس برنامه‌ها قرار می‌دهد. RAM یک حافظه فرار است، بنابراین داده‌های ذخیره شده با خاموش شدن رایانه پاک می‌شوند.

هارد درایو:

هارد درایوها دستگاه‌های ذخیره‌سازی فیزیکی هستند که داده‌های دائمی و موقت را در قالب‌های مختلف از جمله برنامه‌ها، سیستم‌عامل‌ها، فایل‌های دستگاه، عکس‌ها و غیره ذخیره می‌کنند.

سینک حرارتی:

این یک قطعه سخت افزاری غیرفعال است که گرما را از اجزاء برای تنظیم یا کاهش دمای آن‌ها می‌گیرد تا از ادامه عملکرد صحیح آن‌ها اطمینان حاصل شود. به طور معمول، این سخت افزار داخلی مستقیماً در بالای CPU نصب می‌شود که بیشترین گرما را در بین سخت افزار داخلی تولید می‌کند.

سخت افزار در مقابل نرم افزار

بعد از اینکه متوجه شدیم سخت افزار چیست و انواع خارجی و داخلی آن را برای شما نام بردیم نوبت به این می‌رسد که سخت افزار و نرم افزار را با یکدیگر مقایسه کنیم. در پاسخ به سوال سخت  افزار چیست گفتیم که سخت افزار به اجزای محسوس رایانه یا سیستم‌های تحویل اطلاق می‌شود که دستورالعمل‌های مکتوب ارائه شده توسط نرم افزار را ذخیره و اجرا می‌کند. نرم افزار بخشی ناملموس از دستگاه است که به کاربر اجازه می‌دهد با سخت افزار تعامل داشته باشد.

سخت افزار شبکه چیست؟

سخت افزار شبکه اجزای منفرد یک سیستم شبکه هستند که وظیفه انتقال داده‌ها و تسهیل عملیات یک شبکه کامپیوتری را بر عهده دارند. اگرچه یک شبکه شامل اجزای سخت افزاری بسیاری است اما چندین دسته اساسی وجود دارند که عملیات کامل یک سیستم شبکه را تشکیل می‌دهند.

در زیر به برخی از دسته بندی‌های مختلف سخت افزاری شبکه اشاره می‌کنیم:

روتر شبکه (Network Router)

روتر شبکه یک دستگاه سخت افزاری است که از طریق رابطی که در هر شبکه قرار دارد به چندین کانال برای شبکه‌های مختلف متصل می‌شود. روتر معمولاً در لایه‌های یک شبکه قرار می‌گیرد که مسیر انتقال داده را تعیین می‌کند و به عنوان واحد پردازش بسته‌های اطلاعاتی عمل می‌کند.

روتر بسته‌های اطلاعاتی را برای استفاده در حین انتقال از یک شبکه به شبکه دیگر کپی می‌کند. این دستگاه از یک پروتکل یا مجموعه‌ای از قوانین خاص استفاده می‌کند تا مشخص شود کدام بسته‌های اطلاعاتی باید به واسط‌های خاصی در شبکه هدایت شوند. انواع مختلف روترها بسته به نیاز سیستم شبکه، عملکردهای متفاوتی را انجام می‌دهند.

کارت رابط شبکه (Network Interface Card)

کارت‌های رابط شبکه برای اتصال هر کامپیوتر به شبکه استفاده می‌شوند تا بتوانند با روتر شبکه برای دریافت بسته‌های اطلاعاتی ارتباط برقرار کنند. کارت‌های رابط زیرساخت یک شبکه محلی (LAN) را تعیین می‌کنند و به همه کامپیوتر‌ها اجازه می‌دهند به شبکه متصل شوند. انواع مختلفی از کارت‌های رابط شبکه وجود دارند که عملکردهای مختلفی را در شبکه انجام می‌دهند که شامل کارت‌های اترنت (Ethernet) و کارت‌های رابط شبکه بی‌سیم هستند.

سوئیچ‌های شبکه (Network Switches)

سوئیچ‌های شبکه مانند روترها کار می‌کنند زیرا هر دو اطلاعات را از یک ناحیه از شبکه به ناحیه دیگر کپی می‌کنند. با این حال، سوئیچ‌های شبکه حاوی چندین پورت برای کپی فریم‌های اطلاعات از یک پورت به پورت دیگر هستند.

مانند روترها، سوئیچ‌ها در لایه‌های شبکه عمل می‌کنند و هر فریم را قبل از تعیین پورتی که فریم باید در آن کپی شود، ارزیابی می‌کنند. سوئیچ‌های شبکه پیچیده‌تر از هاب شبکه هستند که به جای تعیین مقاصد فردی، همه فریم‎ها را در همه پورت‌ها کپی می‌کند. هاب شبکه به پهنای باند بیشتری نسبت به سوئیچ‌های شبکه نیاز دارد.

پل شبکه (Network Bridge)

پل شبکه، ترافیک یک شبکه محلی را با جدا کردن شبکه محلی به چندین بخش مختلف تقسیم می‌کند. همچنین مسئول فیلتر کردن داده‌ها با تعیین مقصد داده یا دور انداختن داده‌های غیر ضروری است. پل‌های شبکه در لایه‌های شبکه عمل می‌کنند و همچنین داده‌هایی را که از مرزهای یک شبکه محلی به شبکه دیگر عبور می‌کنند، کنترل می‌نمایند.

تفاوت بین نرم افزار و سخت افزار

نرم افزار:

مجموعه برنامه هایی است که سیستم سخت افزاری کامپیوتر را قابل استفاده می کنند.

شامل اعداد ، حروف ، نمادهای الفبایی ، شناسه ها ، کلمات کلیدی و غیره است

محصولات نرم افزاری با افزودن ویژگی های جدید به برنامه های موجود برای پشتیبانی از سخت افزار تبدیل می شوند.

بسته به نوع کامپیوتر و توابع داخلی و زبان برنامه نویسی آن متفاوت خواهد بود.

توسط برنامه نویسان باتجربه و با زبان سطح بالا طراحی و ساخته شده است.

این زبان به هر زبان سطح بالا مانند BASIC ، COBOL ، C ، C ++ ، JAVA و غیره نمایش داده می شود.

رم افزار به عنوان سیستم عامل ، برنامه های کاربردی ، پردازنده زبان ، نرم افزار کاربردی و غیره طبقه بندی می شود.

سخت افزار:

شامل اجزای فیزیکی سیستم کامپیوتر است.

از اجزای الکترونیکی مانند IC ها ، دیودها ، ثبات ها ، کریستال ها ، و غیره تشکیل شده است.

طراحی سخت افزار مبتنی بر تصمیمات معماری است تا بتواند در طیف وسیعی از شرایط و زمان محیطی کار کند.

بیشتر برای انواع سیستم های کامپیوتر ای ساخته شده است.

سخت افزار می تواند فقط زبان سطح پایین یا زبان دستگاه را درک کند.

سخت افزار فقط روی کدهای باینری 1 و 0 کار می کند.

سخت افزار از دستگاه های ورودی ، دستگاه های خروجی ، حافظه و غیره تشکیل شده است.

همانطور که گفته شد سخت افزار بخش فیزیکی کامپیوتر است که می‌توانیم آن را لمس و احساس کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با ما تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم. ما تلاش می کنیم در 24 روز در روزهای کاری به تمام سوالات پاسخ دهیم.