کشاورزی مدرن

کشاورزی مدرن یا کشاورزی نوین چیست؟

کشاورزی نقش مهمی را در توسعه تمدن بشری بازی می کند. پیش از انقلاب صنعتی، بیشتر مردم در سراسر دنیا در زمینه کشاورزی مشغول به کار بودند. بیشتر این افراد برای نیازهای خود به مواد غذایی، پارچه و غیره در مزرعه کار می کردند. آنها هدفی در بازار جهانی نداشتند و به دلیل استفاده از روشهای سنتی کشاورزی، تولید بسیار کمی داشتند. اما اکنون توسعه فناوری کشاورزی باعث افزایش بهره وری کشاورزی شده است و کشاورزان قادر به خرید و فروش محصولات خود در بازارهای جهانی هستند. در گذشته کشاورزان از گاوآهن برای حفر خاک استفاده می کردند. اما اکنون کشاورز برای حفر خاک از تجهیزات مدرن مانند تراکتورهای چند تخته ای استفاده می کند. در گذشته کشاورز به شرایط طبیعی و کود وابسته بود و تولید بسیار کمی داشت و بسیاری از موارد دیگر در اوایل قرن بیستم با استفاده از نیتروژن مصنوعی با سموم دفع آفات، مکانیزاسیون و سنگ فسفات معدنی، تولید محصول بسیار افزایش یافته و انقلاب سبز در تولید برنج، گندم، ذرت و غیره نام گرفته است

امروزه کلماتی مانند کشاورزی نوین، کشاورزی مدرن، کشاورزی هوشمند، کشاورزی دقیق، کشاورزی دیجیتال و سنجش از دور زیاد شنیده می‌شود.

در این مقاله قصد داریم این تعاریف را به صورت کاملاً ساده بررسی کنیم و مزایا و معایب آن‌ها را ذکر کنیم.

امروزه با افزایش جمعیت کره ی زمین و کاهش منابع طبیعی نظیر آب، خاک و انرژی‌های لازم، نیاز به استفاده از فناورهای جدید و افزایش بهره‌وری کشاورزی روز به روز بیشتر احساس می‌شود.

کشاورزی مدرن یا نوین رویکردی دائماً در حال تغییر است که با بهره‌گیری از فناوری‌های جدید به کشاورزان اجازه می‌دهد تا بهره‌وری را افزایش دهند و در عین حال اثرات زیست محیطی را کاهش دهند.

این فناوری‌ها شامل استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و سنسورهای جدید، کشاورزی عمودی در محیط داخلی، کشاورزی دقیق،ماشین آلات مدرن و هوش مصنوعی و پردازش تصویر در حوزه‌ی کشاورزی است.

در دنیای امروز و با پیشرفت علم، بیماری‌ها بیشتر کنترل می‌شود و با افزایش جمعیت، انسان‌ها به غذای بیشتری احتیاج پیدا می‌کنند. برای دستیابی به  تولید مواد غذایی بیشتر، از روش‌های جدید و تکنولوژی روز دنیا در کشاورزی استفاده می‌شود. به همین دلیل هر روز بازده تولیدات کشاورزی بالاتر می‌رود و مدرن‌تر می‌شود. کشاورزی مدرن برای اولین بار در نیمه دوم قرن بیستم و برای تأمین تقاضای مواد غذایی که روز به روز هم افزایش می‌یافت، توسعه پیدا کرد. این موضوع در کشورهای پیشرفته بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و اکثر محصولات خوراکی گیاهی به این روش تولید می‌شود. اما متاسفانه هنوز در کشورهای در حال توسعه جدی گرفته نشده است.

توجه به این موضوع در آینده کشاورزی و تولید غلات، حبوبات و سبزی‌جات، کمک زیادی به استقلال کشورها از لحاظ تولیدات زراعی دارد.

استفاده از فناوری برای مدیریت کشاورزی که نیازهای مزارع و محصولات را مشاهده ، اندازه گیری و تجزیه و تحلیل می کند، می باشد.

کشاورزی دقیق به کشاورزان این امکان را می دهد که از فناوری برای ایجاد سیستم های مدیریتی بر اساس داده های خاص  در مورد خاک، محصولات زراعی، مواد مغذی، رطوبت آفات یا عملکرد استفاده کنند.

این فناوری به جای اینکه یک زمین را به عنوان یک حوزه در نظر بگیرد، بصورت نقطه‌ای مشکلات را شناسایی می‌کند و نیاز به کاربرد بیش از حد یا استفاده نادرست از محصولات را کاهش می دهد که اصلی ترین نکته در اینجا بهینه سازی است.

کشاورزان در کشاورزی دقیق به جای استفاده از مقدار مساوی کود در یک مزرعه کامل، فقط نواحی ای را کودپاشی می‌کنند که نیاز به کوددهی داشته باشد که محل دقیق این نقاط توسط تصویر ماهواره ای یا سنسورهای نصب شده در مزرعه تعیین می گردد. این امر منجر به  مصرف بهینه کود ، صرفه جویی در هزینه ها و کاهش تأثیرات زیست محیطی می شود .

به طور کلی با استفاده از فناوری هوش مصنوعی و به وسیله الگوریتم‌های موجود، می‌توان اطلاعاتی کاربردی و با ارزشمندی را از زمین‌های کشاورزی استخراج نمود و با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و به کارگیری دانش روز در عرصه کشاورزی، شیوه‌ای نوین را در آن پیاده‌سازی نمود.

کشاورزی مدرن رویکردی در حال توسعه و تحول می‌باشد که با افزایش بهره‌وری تولید و حفظ منابع تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر مانند آب، خاک، انرژی و غیره می‌شود.

هم‌چنین به شیوه‌ای نوین از کشت، نگه‌داری و برداشت محصولات در صنعت کشاورزی، کشاورزی هوشمند گفته می‌شود که مبتنی بر تکنولوژی و هوشمندسازی فرآیندهای آن می‌باشد.

اگر خودکار بودن این فرآیند در تصمیم‌گیری‌ها اتفاق بیافتد، به آن کشاورزی هوشمند گفته می‌شود و اگر در مورد سیستم‌های سنجش از راه دور پیاده‌سازی شود، اتوماسیون نامیده می‌شود

هم‌چنین به شیوه‌ای نوین از کاشت، داشت و برداشت محصولات در صنعت کشاورزی، کشاورزی هوشمند گفته می‌شود که مبتنی بر تکنولوژی و هوشمندسازی فرآیندهای آن می‌باشد و انسان در شروع یا پایان آن فرایندها دخیل نباشد.

مزایای کشاورزی مدرن در دنیای امروزه

سلامتی انسان و تامین انرژی موردنیاز همواره مورد اهمیت بوده است. علاوه بر این انسان‌ها در طول زمان در تلاش بوده‌اند تا با صرف هزینه‌های کمتر، تولید بیشتری داشته باشند. کشاورزی مدرن به این هدف جامه عمل پوشاند و انسان از این طریق به مزایای بسیار زیادی دست پیدا کرد. مزایایی از قبیل اینکه

بیشتر مردم در سراسر جهان بیشتر و بهتر غذا می‌خورند؛

افزایش تولید باعث بهبود مداوم رژیم‌های غذایی، افزایش غذاهای در دسترس، تنوع غذایی و دسترسی به محصولات غذایی با پروتئین بالا شده است؛

مواد غذایی اضافی تولیدی توسط سیستم‌های مدرن، باعث درک بهتر زندگی و پتانسیل‌های موجود شده است؛

باعث افزایش بهره‌وری نیروی کار می‌شود و از توسعه و رشد انسان پشتیبانی می‌کند؛

با کاهش هزینه‌های غذا، کیفیت و سطح زندگی بهبود یافته است. در نتیجه قدرت خرید بیشتری برای کالاهای مصرفی دیگر مانند آموزش، بهداشت و درمان و تفریحات به وجود آورده است؛

درآمد مصرف‌کننده را افزایش داده است. این روند عامل اصلی رشد اقتصادی در کشورهای پیشرفته و در برخی از کشورهای در حال توسعه بوده است؛ زیرا امروزه مصرف‌کنندگان در ایالات متحده کمتر از 10% از درآمد خود را صرف خرید غذا می‌کنند؛ در حالی که این مقدار برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه، نیم یا بیش از نیمی از درآمد است. این امر باعث افزایش کیفیت زندگی می‌شود

کشاورزی مدرن باعث توسعه یک سیستم تجاری قوی و مبتنی بر قوانین برای بهبود توزیع غذا و افزایش دسترسی در مناطق با مشکل کمبود غذا بوده است

فشارهای فیزیکی وارد بر محیط زیست کاهش یافته است.

چرا کشاورزی مکانیزه اهمیت دارد؟

در دنیای امروز مکانیزاسیون به عنوان یک ضرورت اساسی در تولید محصولات کشاورزی مطرح است. نقش این عامل مهم در توسعه رفاه و آسایش جوامع انکارناپذیر است. کشاورزی مکانیزه به نحوی موثر میزان تولید محصولات زراعی را افزایش می دهد. از طرفی کیفیت این تولیدات نیز به شکل قابل توجهی بیشتر می‌ شود. استفاده از کشاورزی مکانیزه به این معناست که اقدامات بیشتری را می‌ توان در زمان مناسب به انجام رساند و زمین‌ های کشاورزی بیشتری را برای محصولات بیشتر اختصاص داد. کشاورزی مکانیزه همچنین می تواند کمک زیادی به توسعه سیستم‌ های غذایی کند، زیرا پتانسیل این را دارد که فعالیت‌ ها و اقدامات پس از برداشت را به شکلی کارآمدتر و موثرتر به انجام برساند. همه این موارد به بالا رفتن بازدهی زمین های زراعی و در نتیجه افزایش تولید مواد غذایی می‌ انجامد.

یکی از تفاوت های عمده کشاورزی مدرن با کشاورزی سنتی در استفاده تخصصی از کود های کشاورزی است. در کشاورزی سنتی صرفا از کودهای حیوانی استفاده می شود که مقداری از چندین مواد مغذی برای گیاهان را دارد اما ترکیب مناسب خاک را دچار تغییر می کند. در کشاورزی مدرن با بررسی کمبود های خاک ، فقط کود هایی تخصصی مورد نیاز استفاده می شود. کشاورزی شیمیایی که برای تامین ازت ، فسفر ، پتاسیم و … بکار می رود در قالب کود هایی مثل کود اوره ، ترکیبات پتاسیم دار ، دی آمونیوم فسفات ، ریز مغذی های کشاورزی نظیر کود سولفات آهن ، روی ، مس ، منیزیم و … می باشد

همچنین در کشاورزی مدرن از کود های آلی مانند کود اسید هیومیک و کود آلی کمپوست که کاملا برای گیاهان بدون ضرر هستند به صورت گسترده ای استفاده می شود. این کود های آلی از پسماند های کشاورزی تولید می گردد و علاوه بر دارا بودن مواد مغذی ، به دلیل ارگانیک بودن برای خاک کشاورزی ، گیاهان و محیط زیست کاملا بی خطر هستند.

کشاورزی مکانیزه می‌ تواند علاوه بر افزایش بهره‌ وری زمین به حفظ محیط زیست کمک کند. کشاورزی از جمله فعالیت‌ هایی است که تاثیرات مخربی بر روی محیط زیست بر جای می‌ گذارد. مکانیزاسیون کمک می‌ کند تا این تاثیرات به میزان زیادی کاهش پیدا کند. با توجه به اینکه نمی‌ توان کشاورزی را از زندگی بشر حذف کرد و نیز با توجه به اهمیت حفظ محیط زیست، توسعه و پیشرفت مکانیزاسیون راهکاری مناسب برای وضعیت امروز محسوب می شود.

بحران آب نیز از دیگر مواردی است که لزوم حرکت به سوی کشاورزی مکانیزه را بیش از پیش نمایان می سازد. در حال حاضر شاهد این هستیم که این بحران بیش از هر زمانی نمود پیدا کرده است. از آنجایی که امور زراعی از جمله فعالیت‌ هایی هستند که به مقدار زیادی آب نیاز دارند، باید در این بخش سرمایه گذاری های لازم برای مصرف بهینه آب مورد توجه قرار بگیرد. تجربیات نشان داده با کشاورزی مکانیزه به میزان قابل توجهی می توان در مصرف آب صرفه جویی کرد.

مزایا و محدودیت های کشاورزی مکانیزه

کشاورزی مکانیزه به عنوان روشی نوین و در حال پیشرفت، مزیت ها و محدودیت هایی دارد. شناخت مزایا و محدودیت های کشاورزی مکانیزه می‌ تواند به بهره مندی بیشتر از این شیوه کمک کند.

مکانیزاسیون کشاورزی مزایای متعددی دارد، ولی در این بخش تنها چند مزیت مهم را بررسی می کنیم:

مکانیزه کردن کشاورزی سختی کار در مزرعه را برطرف می‌ کند. کشاورزی از نظر اغلب مردم کاری سخت و دشوار است. استفاده از ماشین‌ آلات این کار را تا حد زیادی آسان است و در نتیجه موجب رغبت افراد به کشاورزی می شود.

با استفاده از تجهیزات و ادوات جدید می توان بخش بزرگی از زمین‌ های کشاورزی را در مدت زمان بسیار کوتاه برای کشاورزی آماده کرد. به عبارت دیگر کشاورزی مکانیزه موجب صرفه جویی در زمان می شود. استفاده از ماشین آلات مدرن برای فعالیت های برداشت و جمع آوری، انتقال، فرآوری و انبار محصول نیز به شکل های دیگر صرفه جویی در وقت و هزینه را به دنبال دارد.

نیاز کمتر به نیروی انسانی نیز از دیگر مزیت‌ های کشاورزی مکانیزه به شمار می‌ رود. وقتی در فعالیت‌ های زراعی از ماشین‌ آلات استفاده می شود، طبیعتا به نیروی انسانی کمتری نیاز است. این مسئله به ویژه در نقاطی که مشکل کمبود کارگر وجود دارد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

به طور معمول هزینه استفاده از ادوات کشاورزی در بلند مدت از هزینه استفاده از نیروی انسانی کمتر است. به ویژه آنکه هزینه های به کارگیری نیروهای انسانی در مزارع رو به افزایش است.

کشاورزی مکانیزه به شکلی غیرقابل انکار موجب صرفه جویی در هزینه های تولید می شود. استفاده از ادوات و تجهیزات مدرن کشاورزان می تواند فرایند های کاشت، داشت و برداشت را با کمترین تلفات به انجام برساند.

صرفه جویی در مصرف آب از دیگر مزایایی است که مکانیزاسیون کشاورزی به همراه می آورد. میزان هدر رفت آب در کشاورزی مکانیزه به مراتب کمتر از کشاورزی سنتی است.

استفاده از ماشین آلات کشاورزی می تواند موجب جذب قشر جوان و تحصیلکرده به سمت کشاورزی شود. ورود این افراد به کشاورزی خود موجبات پیشرفت بیشتر این حرفه را فراهم می آورد.

افزایش سود و بهره وری را می‌ توانیم به عنوان مهمترین مزیت کشاورزی ماشینی معرفی کنیم. در حقیقت می توان گفت هدف از مکانیزاسیون کشاورزی، بالا بردن راندمان و افزایش تولید است. این امر نیز با استفاده از کشاورزی مکانیزه امکان پذیر است.

کشاورزی مدرن چرا مهم است؟

کشاورزی مدرن با تهیه بیشتر مواد غذایی، بهبود کیفیت آن و دسترسی آن به اکثریت مردم، ثبات سیاسی جهانی را افزایش می دهد. توسعه یک سیستم تجاری مبتنی بر قوانین قوی در بهبود توزیع مواد غذایی و افزایش دسترسی در مناطق با کمبود مواد غذایی می باشد.

 اهمیت کشاورزی مدرن به ویژه در ایران :

بهبود دستیابی به اطلاعات، مدیریت اطلاعات، گزارش‌دهی و گزارش‌گیری، تجزیه و تحلیل و ارزیابی كیفیت و میزان اثر

افزایش نتایج تحقیقات كه از طریق بهبود آگاهی از فرصت‌ها و مدیریت نتایج حاصل می‌گردد

عدم بهره گیری پروژه‌های تحقیقاتی از تجارب و یافته‌های یكدیگر

عدم دسترسی آسان به اطلاعات

كاهش ریسك نادقیق بودن داده‌ها و بهبود یكپارچگی داده‌ها

نبود یك مركز داده در زمینه كشاورزی در سطح كشور

كاهش هزینه‌ ها از طریق كاستن فرایندهای دستی، كارهای كاغذی و نگهداشت سیستم

چرا کشاورزی مدرن مهم است؟

راز کمی درباره اینکه چرا کشاورزی مهم است وجود دارد، زیرا کشاورزی مربوط به تولید مواد غذایی است و مواد غذایی نیاز اولیه بشر برای رشد و بقا و پایه و اساس سلامت جسمی و انرژی انسان است، که این­ها مؤلفه های اصلی همه فعالیتهای مهم انسانی هستند.

افزایش بهره ‌وری کشاورزی، فقر و نابرابری، وجود منابع طبیعی، تغییرات آب ‌و هوایی و تشدید خطرهای طبیعی، لزوم ایجاد نظام غذایی باثبات، بهبود فرصت ‌های کسب درآمد در مناطق روستایی، ایجاد شرایط مقاوم در مقابل بحران‌ ها، درگیری ‌ها و بلایای طبیعی؛ جلوگیری از تهدید‌های در حال رشد فرامرزی نظام غذایی و کشاورزی، و در نهایت دستیابی به مدیریت کارآی ملی و بین ‌المللی، چالشهای عمده ای است که آینده کشاورزی جهان با آنها روبرو بوده و نیازمند راهکارهای فناورانه است.

سیستم آبیاری در کشاورزی

سیستم های آبیاری، آب را برای مزارع بزرگ کشاورزی تامین می کند، همچنین می توان منابع آبی را در مناطق خشک به وجود آورد. به عنوان مثال برخی فن آوری ها مانند تهیه استخرهای مزرعه برای ذخیره آب وجود دارد. آبیاری قطره ای و آبپاش ها نیز می توانند آب را در تمام مناطق موجود در این زمینه تأمین کنند. بارندگی مصنوعی حتی در مواقع خشکسالی و در مناطق مستعد به خشکسالی، احتیاجات آب را تأمین می کند.

کشاورزی دقیق، ماهواره‌ها، پهپادها، ابزارهای آنلاین و مدل‌های پیچیده، این لیست برخی از فناوری‌های کشاورزی است که کشاورزان و محققان امروزه استفاده می‌کنند.

کشاورزان دنیای مدرن باید چیزی بیشتر از اینکه فقط چه چیزی بکارند، بدانند. آن‌ها باید درباره خاک، علف‌های هرز، مواد مغذی، آب و هوا، حشرات، بیماریها و ماشین‌آلات اطلاعات داشته باشند

این روند نوظهور، این امکان را فراهم می‌کند که کشاورزان کارشان را سریعتر و با دانش بیشتری انجام دهند و درنتیجه علاوه بر صرفه اقتصادی و حفظ محیط زیست، امکان تامین امنیت غذایی برای جمعیت رو به افزایش نیز فراهم می‌شود.

آموزش کشاورزی مدرن

آموزش کشاورزی مدرن یکی از ضروری ترین نیازهای اساسی هر کشوری در راستای توسعه پایدار کشاورزی است و در این راستا نقش ادوات و ماشین آلات جدید و مدرن و به کارگیری آنها در کنار روش های نوین کشاورزی در جایگاه ممتازی قابل بررسی است. ماشین آلات کشاورزی جدید ضمن افزایش سرعت و کیفیت مراحل مختلف کشاورزی اعم از کاشت, داشت و برداشت موجب ارتقاء کیفی محصول و کاهش قیمت تمام شده را به همراه دارد. امروزه کشاورزانی که از ماشین آلات و ادوات مدرن کشاورزی استفاده می کنند به مراتب دارای محصول با کیفیت تر و البته با کمیت بیشتر هستند. افزایش سرعت کار با ماشین آلات به باغبانان اجازه می دهد تا سطح کشت بزرگتری را تحت پوشش قرار دهند. کاهش نیاز به نیروی انسانی در کنار افزایش سرعت کار افزایش بهره وری را به همراه خواهد داشت.

زمین ها و مزارع بزرگ باید در زمانی مشخص و محدود آماده کاشت شوند. در این مواقع نقش ماشین آلات به خوبی خودنمایی می کند. به همین خاطر است که در مزارع خیلی بزرگ کشاورزی در کشورهایی که مهمترین بخش تولید آنها محصولات کشاورزی است به شدت از ماشین آلات جدید استفاده می کنند

نکات اساسی تر اینکه حتی در زمین ها و باغهای کوچک و متوسط نیز نقش ماشین آلات و ادوات بسیار اهمیت پیدا می کند. به نحوی که بخشی از ادوات کشاورزی و باغبانی بطور ویژه برای این سایز از مزارع و باغها طراحی و ساخته شده اند. از سویی دیگر هم تراکم گیاهی و شرایط ورود ماشین آلات مناسب به فضای محدود لابه لای گیاهان زمین ها و باغات کوچک مستلزم ادوات مناسب است.

به عبارت دیگر حتی در زمین های کوچک هم استفاده از ابزارهای نوین کشاورزی در کنار آموزش کشاورزی مدرن بسیار ضروری است. اگر شما هنوز با ماشین آلات قدیمی یا دستی کار می کنید مطمئن باشید که قیمت تمام شده شما برای محصول تولیدی بالا و کیفیت و کمیت خروجی مزرعه شما پایین خواهد بود.

تراکتورهای دو چرخ, تیلرهای باغی, سمپاش ها و پمپ های سمپاش, علف زن ها, دروگرها, چاله کن ها و برخی دیگر از ابزار ها برای پوشش نیاز کشاورزان و باغبانان به شکلی اقتصادی و کارآمد است

در قالب آموزش کشاورزی مدرن یک کشاورزی یا باغبان امروزی باید بطور کامل با انواع ابزارهای مورد نیاز خود آشنایی کامل را داشته باشد. نحوه مونتاژ و راه اندازی, سرویس و نگهداری از ماشین آلات و بهره گیری مناسب از الزامات ضروری در این بخش می باشد.

ماشین آلات مدرن کشاورزی

۱-کمباین

۲-تراکتور

۳-تیلر

۴-گاوآهن

۵-ماشین نشاکار

۶-پهپاد های کشاورزی

کمباین

به این دلیل که ماشین کمباین سه عمل درو کردن، کوبیدن و جداسازی دانه از ساقه را هم زمان انجام می دهد به آن کمباین (ترکیب کردن=combine) گفته می شود.

به ایت ترتیب بقایای گیاهی که پس از درو کردن در زمین بر جای می ماند برای مصرف دام ها کاربرد دارد. قطعه ای دیگر در دستگاه کمباین وجود دارد که به راحتی عمل جداسازی دانه از محصول را انجام می دهد

کمباین نیز از موثرترین و کارآمدترین ماشین آلات مدرن کشاورزی به شمار می رود که با حذف کردن بخش اعظمی از کارگران عملکرد کشاورزی را افزایش می دهد.

تراکتور

یک وسیله قدیمی اما ناب. از زمانی که تراکتور اختراع شد و توسط کشاورزان مورد استفاده قرار گرفت، عنوان یکی از بزرگترین اختراعات تاریخ کشاورزی را به خود اختصاص داده است

این نوع از ماشین آلات کشاورزی بیشترین نیازهای کشاورزی را برطرف می کرد

چرخ های آن برای حرکت در زمین ناهموار طراحی شده اند همچنین تراکتور می تواند در مزارعی با زمین خیس و پر از آب نیز به خوبی کار کند

وقتی به تراکتور گاو آهن یا دیسک سنگین متصل شود برای کشت زمین و شخم خاک کاربرد دارد، با اتصال یک اتاقک گاری شکل میتوان کالاهای سنگین موجود را حمل نمود. همچنین تجهیزات سنگین کشاورزی را می توان با استفاده از تراکتور در اطراف زمین حمل کرد.

تیلر

تیلر برای خاک ورزی اولیه استفاده می شود. بدین ترتیب که که این دستگاه با شکستن لایه های سخت خاک، بستری نرم برای رشد گیاه فراهم می آورد. یعنی تیلر مقاومت فیزیکی خاک را تبعات بسیار زیادی مانند عدم جوانه زنی بذر دارد را از بین می برد

در راستای عملیات خاک ورزی، دستگاه تیلر خاک را از عمق زیاد شکسته، شخم می زند و زیر و رو می کند

یکی از ماشی آلات سبک کشاورزی به شمار می رود و به همین دلیل از آن بیشتر در زمین های باتلاقی و شالیزارها استفاده می کنند. به دلیل کاربرد آسان و هزینه های قابل قبول سوخت، تعمیر و نگهداری اکثر کشاورزان استفاده از این دستگاه ها را به استفاده از ماشین آلات کشاورزی سنگین ترجیح می دهند

دستگاه تیلر کولتیوار نیز وجود دارد که کاربرد آن با تیلر متفاوت است، تیلر کولتیواتور خاک نرم سطحی را بهم می زند و برای مخلوط کردن خاک نرم و مخلوط کردن کمپوست و کود با خاک طراحی شده است.

گاوآهن

این وسیله کاربرد قابل توجهی در ماشین آلات کشاورزی دارد که برای شیار دهی زمین برای فصل کاشت استفاده می شود. گاوآهن یک برتری نسبت به تراکتور دارد زیرا می تواند با استفاده از تیغه های قدرتمند خود زمین را با سهولت برای کاشت آماده کند.

ماشین نشاکار

دستگاه نشاکار از ماشین آلات مدرن کشاورزی به شمار می آید که در کاشت محصولات زیادی مانند، برنج، صیفی جات، سبزیجات و غیره کاربرد دارد. با استفاد از این ماشین در مزارع راندمان و سرعت کار کشاورزی چندین برابر می شود، علی الخصوص برای کشاورزانی با زمین های وسیع اهمیت زیادی در کاهش زمان، هزینه و نیروی انسانی دارد.

پهپاد های کشاورزی

امروزه یکی از استفاده های رایج از پهپاد در کشاورزی نوین، سمپاشی و کودپاشی مزارع است. پهپاد کشاورزی با امواج فراصوتی مکان یابی می کنند و می توانند بهترین فاصله با گیاهان را برای تزریق سموم انتخاب کند. از طرف دیگر در صورت سمپاشی از راه دور و با پهپاد سم کمتری مصرف می شود و سموم به طور کاملا یکنواخت و یک دست به سطح مزرعه پاشیده می شود.

روش سمپاشی هوایی با پهپاد در مقایسه با روش سنتی مزیت های متعددی دارد. به عنوان مثال می توان با استفاده از پهپادها در تاریکی هوا هم سمپاشی نمود و مزایای دیگری مانند افزایش سرعت کار، کاهش هزینه و حفظ سلامتی نیروی انسانی و غیره نیز دارد.

عناصر اصلی در کشاورزی مدرن

از عناصر اصلی در کشاورزی مدرن نرم افزارها و داده های علمی هستند که به کمک آن ها می توان فیزیولوژی گیاهان و همچنین سلامت خاک را آنالیز کرد. حتی نرم افزار های مدیریتی به وجود آمده که می توانند در مدیریت زمین های زراعی بسیار موثر باشند، مخصوصا سیستم که در مدیریت مصرف آب مزرعه می تواند سبب صرفه جویی در مصرف آب شود.

به عبارت دیگر این نرم افزار ها به طور دقیق می توانند استراتژی کشاورزی شما را به روز کنند و با استفاده داده های به روز سبب پیشرفت و افزایش بهره وری در مزرعه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با ما تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم. ما تلاش می کنیم در 24 روز در روزهای کاری به تمام سوالات پاسخ دهیم.