راه اندازی استارت آپ در ایران

 

استارات آپ به چه معناست  ؟

اصطلاح استارت آپ به شرکت یا فرد یا جمعی خلاق و هوشمند گفته میشود که در مراحل اولیه فعالیت خود برای اجرای ایده خلاقانه که یک ایده نو و جدید هست قرار دارد. استارت‌آپ‌ها توسط یک یا چند کارآفرین تأسیس می‌شوند که می‌خواهند محصول یا خدماتی را توسعه یا ایده جدید اجراکنند که معتقدند تقاضا برای آن وجود دارد و در نهایت به یک کسب و کار تبدیل می شود. این کسب و کار محصولات یا خدماتی ارائه میدهند که می‌توانند جدیدتر یا متمایز از آنچه در بازار وجود دارد، باشند.

واژه استارتاپ در دیکشنری وبستر، به عنوان کسب و کار کوچک ترجمه شده ،طبق این ترجمه، حتی راه اندازی یک مغازه هم می‌تواند استارتاپ به حساب بیاید.اما تمام کسب و کارهای کوچک یک استارتاپ به حساب نمی‌آیند.

اما مرکز کسب و کارهای کوچک آمریکا ویژگی‌های دیگری را هم به این تعریف اضافه کرده و اینگونه پاسخ می‌دهند.

استارتاپ کسب و کار کوچکی است که با استفاده از تکنولوژی کار می‌کند و پتانسیل زیادی برای رشد کوتاه مدت و رسیدن به درآمد مطلوب دارد.

مطابق با این تعریف، استارتاپ‌ها بیشتر از کسب و کارهای کوچک معمولی به جذب سرمایه و نیروی حرفه‌ای نیاز دارند تا بتوانند به رشد مورد نظر خود در بازه زمانی مشخص شده برسند.

یکی از ویژگی‌های اصلی و مهم در اهمیت استارتاپ تمرکز بر رشد و توسعه هدف است.

در واقع هدف و اهمیت استارتاپ موفق، حل مسئله یا مشکلی است که می‌تواند به دنیا و مردم جهان در داشتن زندگی بهتر، کمک کند.

آدورا چئونگ، موسس و مدیرعامل کمپانی هوم جوی در تعریف استارتاپ این مفهوم را با عنوان پنجره ی ذهن رو به آینده خوانده است.

در کشورمان نیز این روزها شاهد ظهور استارتاپ‌های متعددی هستیم. حتی کمپانی‌هایی نیز وجود دارند که در صورت مقبول بودن طرح و آنچه که استارتاپ در پی رسیدن به آن است، درصدد حمایت از این کسب‌و‌کار برمی‌‌آیند. با یک گشت‌و‌گذار ساده در اینترنت می‌توان نمونه‌های موفق استارتاپ‌های داخلی را نیز مشاهده کرد.

دهه هفتاد شروع بمب استارت آپ های ایران بود. خدمات دهی و برندهای معروف قدیمی مخصوصا در حوزه فناوری اطلاعات که اکنون صبح تا شب با آن سروکار دارید، نمونه ای از موفقیت های ۱۰ سال پیش جوانان ایرانی است؛ جوانان خوش ذوق و با استعدادی که حتی نام استارتاپ به گوششان نخورده بود، در آن زمان اکوسیستمی راه انداختند که اکنون تبدیل به شرکت های غول پیکر شده و نیمی از درآمد کشور را به خود اختصاص داده اند

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و اسپانسر پروژه‌های نوپا مانند مرکز صنایع نوین مثالی بارز برای کسب و کارهایی هستند که از دهه ۸۰ شروع به کار کردند، اما به دلیل در دسترس نبودن فضای آنلاین به شکل امروزی، فقط زیرساخت های فضای استارت آپی را تشکیل دادند و راه را برای کسب و کارهای جدید باز کردند.

اولین استارت آپ در ایران مختص به فناوری اطلاعات و مخابرات بود که بین دهه ۷۰ تا ۸۰ شکل گرفت. بعد از این حوزه، بایوتکنولوژی وارد این عرصه شد و بعد از جنگ نیازهای اصلی مردم ایران را پوشش داد.

اما این تازه شروع کار بود و سال ۹۰ اکوسیستم استارت آپ در ایران نقشه راه خود را پیدا کرد.

چگونگی راه اندازی استارتاپ در ایران

برای شروع یک کسب و کار به سه چیز نیاز دارید:

 • شروع کار با نیروی انسانی حرفه‌ای و هم‌دل
 • ارائه چیزهایی که مشتری واقعا نیاز دارد
 • پایین آوردن هزینه‌ها تا حد امکان

شاید الان این سوال در ذهنتان باشد که راه اندازی کسب و کار در ایران با سایر کشورها چه فرقی می کند، ولی باید در نظر داشت که هر کشور متناسب با شرایطی که دارد ارزیابی می شود. در زمان راه اندازی یک استارت آپ در کشور ایران می بایست تلاش کنید نسخه MVP یا همان نسخه ابتدایی، بسیار دقیق طراحی شود تا بتوانید با ارزیابی درست مشتریان، مدل درستی از کسب و کار را ارائه دهید. همچنین در ایران این امکان وجود دارد که در آغاز مسیر یک استارتاپ، درگیر کارهای اداری و دولتی شوید و از سرعت و انرژی شما در این مسیر کاسته شود.

از همین روی پیشنهاد می کنیم در آغاز مسیر یک استارتاپ به دنبال کارهای اداری نروید و تا وقتی که الزامی برای این کار نداشتید، مجوزها و دیگر کارهای اداری را به تعویق بیاندازید تا زمان به مراتب بیشتری برای استارت آپ‌ خود صرف کنید و تمرکز کامل داشته باشید.

در استارت آپ‌ها یک نقطه سر به سر وجود دارد؛ زمانی یک استارت آپ به نقطه سر به سر می‌رسد که هزینه‌های آن با درآمد استارتاپ های ایرانی آن برابر شود. معمولاً زمان رسیدن به نقطه سر به سر یک  استارتاپ با توجه به بسیاری از پارامترها مختلف است اما حداقل یک تا دو سال زمان می‌‌برد تا یک استارت آپ به نقطه سر به سر برسد.

جهت داشتن یک استارتاپ، به صورت معمول یک تیم ۲ یا ۳ نفره کافی است، ولی این نکته را نیز نباید ازیاد برد که این تیم باید از تخصص‌ های گوناگونی برخوردار باشند. در آغاز یک استارت آپ بهتر است یک شخص کسب و کاری و یک شخص فنی در تیم حضور داشته باشد، ولی اصولی ترین کار برای استارت آپ های موفق ایرانی، این است که تیم متشکل ۳ شخص با مهارت‌ های فنی، مارکتینگ و کسب‌ و‌ کاری باشد.

بنابراین در این تیم، شخص فنی در یک تیم استارتاپ امور مربوط به ساخت فروشگاه اینترنتی و کارهایی از این دست را انجام خواهد داد و فرد مارکتینگ وظیفه بازاریابی را بر عهده خواهد داشت و در آغاز مسیر به صورت معمول بازاریابی سنتی و دیجیتال، بر عهده این شخص خواهد بود. البته امکان دارد پس از توسعه کسب و کار بازاریابی دیجیتال و سنتی از هم تفکیک شود و هر کدام را یک نفر عهده دار شود ولی در آغاز مسیر به این کار احتیاجی نیست و با توجه به محدود بودن بودجه‌ های سازمان، بهتر است یک نفر تمام امور مربوط به بازاریابی را انجام دهد و در نهایت شخص کسب و کاری وظیفه مدیریت استارت آپ را برعهده دارد و بایستی هماهنگی مناسبی بین دیگر بخش های سازمان ایجاد شود.

درواقع ازنظر درآمدزایی و سرمایه اگر بخواهیم بهترین استارتاپ های ایران را نام ببریم، دیجی­کالا، اسنپ، کافه ­بازار، علی ­بابا، دیوار، آپارات و زرین ­پال در ابتدای لیست استارت آپ های مورد نیاز ایران (لیست استارتاپ های ایران) قرار می­گیرند. این‌ها همه استار­آپ ­هایی موفق هستند و در حوزه­‌های مختلف فعالیت می­‌کنند. اما اگر امروز افرادی بخواهند یک کسب و کار برپا کنند.

استخدام برنامه‌نویسان

این سه سوال بسیار مهم و اساسی در موردانها وجود دارد:

 • آیا فرد مورد نظر واقعا باهوش است؟
 • اگر چنین است، آیا او واقعا می‌تواند کارها را انجام بدهد؟
 • از آن‌جا که برخی از برنامه‌نویسان خوب شخصیت‌های پیچیده‌ای دارند، آیا می‌توانیم آن‌ها را در یک جا دورهم جمع کنیم؟

با این سوال‌ها افراد کمی از فیلتر گزینش عبور می‌کنند. این چنین است که دقت‌مان را در انتخاب افراد بالاتر می‌بریم تا سازمانی منسجم و یکدست داشته باشیم.

تصادفی نیست که استارتاپ‌ها در دانشگاه‌ها راه می‌افتند؛ زیرا در آن‌جا افراد باهوش یکدیگر را پیدا می‌کنند. اشتباه نشود، صرفا مدرک دانشگاهی در این‌جا مدنظر ما نیست بلکه منظورمان این است که این افراد نسبت به کسانی‌که نتوانسته‌اند به دانشگاه راه بیابند دارای استعداد و هوش بالایی هستند پس می‌توانند برای شروع یک استارتاپ مناسب‌تر باشند.

ضمن آن‌که این افراد کار تیمی و تعامل با گروه را در دانشگاه به‌خوبی آموخته‌اند. مثلا آن‌چه که شما باید در دانشگاه انجام دهید این است که روی پروژه خودتان متمرکز شوید و کار کنید. برنامه نویسان و توسعه‌دهندگان باید این کار را بکنند (حتی اگر قصد راه‌اندازی یک استارتاپ را ندارند)، زیرا این تنها راه واقعی برای یادگیری نحوه برنامه‌ریزی است.

در بعضی موارد ممکن است دانشجویان با یکدیگر همکاری کنند و این بهترین راه آشنایی با برنامه نویسان خوب است. حتی ممکن است این پروژه به یک استارتاپ تبدیل شود. خودتان را در شرایط اجبار قرار ندهید، فقط روی کاری که دوست دارید با افراد موردپسندتان انجام دهید متمرکز شوید.

برای شروع تیم سازی استارت آپ

تیم سازی استارتاپ یک کار بسیار کلیدی است و اگر تیم سازی استارتاپ به درستی انجام نشود می تواند منجر به نابودی کامل استارت اپ شود.

تیم خوبی که برای استارت تاپ می خواهیم تشکیل دهیم چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

در استارتاپ  که در آن تعدادی جوان همسو و هم دل گرد هم آمده اند تا با عملی کردن ایده هایی که در ذهن خود می پرورانند به یک نتیجه ی مطلوب برسند . اما برای رسیدن به هدف مطلوب و نتیجه ی دلخواه باید یک تیم دست به کار شود و تمام جوانب موجود را از همه سو بسنجند . لذا یک فرد به تنهایی به ندرت می تواند در انجام یک امر موفق و پیروز شود .  در هنگام تیم سازی در استارتاپ باید به آن ها دقت داشته باشید.

دیدگاه های همه باید در یک راستا و مشابه به هم باشد

رویه ی بسیاری از شرکت های تجاری بزرگ ، فرهنگ سازی های تجاری می باشد . این شرکت ها فرهنگ های اصلی و حاکم بر روی شرکت خود را از روی شرکت های بزرگی هم چون گوگل ، فیسبوک ، توییتر و . . .  الگو برداری می کنند . به طور کلی شما این نکته را در نطر داشته باشید که افراد مختلف را بر اساس طرز فکر آن ها استخدام نمایید . اگر شما فردی هستید که کار آفرین و یا یک فرد خود مبتکر است ، باید ویژگی های شخصیتی بالایی هم چون اخلاق کاری ، مسئولیت کاری ، اشتیاق و خلاقیت را برای همه ی هم تیمان خود در نظر بگیرید .

در ابتدای مسیر اصلی اجرای ایده ی خود ، مهم ترین نیاز ها را شناسایی کنید . موسسان تنها افرادی هستند که از همان بدو ورد در یک تیم نقش دارند . آن ها باید هسته های اصلی یک تیم را مشخص کنند و شرح وظایف او را برای هر فرد تعیین نمایند . به عبارت دیگر در همان ابتدا باید مشخص شود که در این راه رئیس چه کسی است ؟ بازاریاب که و . . . د رنهایت با توجه به سایر نیاز ها ، اقدام به جذب افراد مناسب دیگر برای تیم خود کنند.

به طور کلی فرد مناسب برای استخدام در تیم باید مشخصات زیر را داشته باشد :

 • در زمینه های محصول و کاری ، تجربه ی مناسب و در خوری داشته باشد .
 • شناخت از آن ها به اندازه ی کافی و قابل قبول باشد .
 • در ابتدا به حقوق کم قانع باشد .
 • علاقه مند در حوزه ی کاری استارتاپ باشد .
 • متخصص ترین ها را انتخاب کنید

تولید محتوا برای استارت آپ

احتمال خیلی زیاد بعد از تیم سازی استارتاپ و … آخرش کارتان برای وب سایت استارت اپ خود به سئو و تولید محتوا می رسد.

تولید محتوا کاری بسیار زمان بر است و بدون استراتژی هدفمند عملا باعث شکست پروژه خواهد شد.

ویژگی های بارز یک استارت آپ موفق:

1.توانایی مدیریت بحران در همه اعضای گروه  وجود داشته باشد

2.ارتباط قوی و موثر با مشتری را اعضای گروه به خوبی بلد باشند

3.در حین کار پشتکار و روحیه بالا بین اعضای گروه برقرار باشد

4.تمرکز بر روی اهداف اصلی پروژه برای اعضا تعریف شده باشد

برای این‌که همه این اتفاقات بیفتد، به پول احتیاج خواهید داشت. البته برخی از استارتاپ‌ها بودجه خود را به شکل خودکفایی مالی تامین می‌کنند . اما اغلب این‌گونه نیست. به‌نظر پول گرفتن از سرمایه‌گذاران عاقلانه است. برای تامین اعتبار خود به روش خودکفایی مالی باید به عنوان یک شرکت مشاوره شروع کنید. البته تغییر آن به شرکت تولیدکننده محصول، کار سختی است.

سرمایه گذار

سرمایه گذار برای یک استارت آپ چهار حالت دارد:

1.بانک ها

 1. سرمایه گذار شخصی

3.سرمایه گذار داوطلب

4.سرمایه گذار شراکتی

سرمایه گذاری صورت های مختلفی دارد:

به صورت اعتباری – مالکیتی وشراکتی می توان در یک پروژه استارت آپی سرمایه گذاری نمودکه انتخاب نوع سرمایه گذاری بستگی به مالک استارت آپ دارد.

معرفی چند نمونه از استارت آپ های داخلی و خارجی

ترب

ترب رتبه چهارم استارتاپ های ایرانی نیز از دیگر استارتاپ های موفق ایرانی است که این امکان را به کاربر می‌دهد که قبل از اقدام به خرید هر محصولی قیمت آن را در انواع فروشگاه ها مقایسه کند و مناسب‌ترین قیمت را انتخاب کند. رتبه جهانی این استارت آپ ۶۴۱ است.

اسنپ

اسنپ جزو دسته‌ی استارتاپ‌های موفق مربوط به حمل‌ونقل مسافر و راننده در حوزه‌ی درون شهری است که از سال ۹۳ فعالیت خود را آغاز کرده است. شما با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید تمامی رانندگان اطراف خود را به صورت زنده ببینید و با مشخص کردن مبدأ و مقصد خود درخواست اسنپ دهید تا نزدیک‌ترین خودرو در مبدأ درخواست شما را قبول کند و تا مقصد همراهیتان کند. همچنین این اپلیکیشن گزینه‌های جدید دیگری مانند اسنپ مارکت، اسنپ فود، اسنپ دکتر و… را نیز به اپلیکیشن خود اضافه کرده است.

 

کلاس‌های جهانی تناسب‌ اندام در موبایل‌

باشگاهی مدرن با انواع تمرینات جسمی و ذهنی به صورت مجزا برای هر فرد که به هر شخص برنامه تناسب اندام مجزا توسط مربیان مشهور داده می‌شود.

دستبند سلامتی شیائومی

دستبند سلامتی هوشمند شیائومی یکی از پرطرفدارترین محصولات شیائومی است، که قادر است به عنوان یک همراه همیشگی است. اطلاعات زیادی مانند ضربان قلب، تعداد گامها و مسافت طی شده را به شما نشان دهد.

 

اپلیکیشنی برای متخصصان خدمات منزل

این اپلیکیشن با گرد هم آوری افرادی که کارهای خانه از جمله لوله کشی، تهویه، نظافت، برق کاری و… انجام می‌دهند اقدام به ساخت اپلیکیشن کرده است که به‌راحتی با استفاده از آن بتوان فرد متخصص یا کارگر ساده را با استفاده از برنامه به سادگی انتخاب کند.

 

انواع استارت اپ ها:

استارت آپ های حوزه حمل و نقل

استارت آپ های حوزه تجارت الکترونیک

استارت آپ های حوزه بهداشت و درمان

استارت آپ های حوزه اینترنت اشیاء

استارت آپ های حوزه برنامه­‌های کاربردی

 

استارت آپ ها (انواع استارت آپ) یکی از بهترین روش‌­ها برای آزمودن روش­‌های جدید تجارت، خدمات و محصولات جدید است. راه‌­اندازی یک شرکت کامل نه تنها هزینه­‌بر بلکه از نظر طی مراحل قانونی دشوار است. بنابراین خوب است افراد توانا و ایده‌­پردازان با به کارگیری قوه تفکر و تحقیق درمورد نیاز جامعه دست به راه‌اندازی استارت آپ های مورد نیاز ایران یا استارت آپ های خدماتی بزنند. ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست. باتوجه به نیاز جامعه می‌­توان لیست بلندبالایی از استارت آپ های مورد نیاز ایران کرد.

قوانینی که تمامی استارت‌آپ‌‌ها ملزم به رعایت آن‌ هستندعبارتند از:

۱-قوانین تجارت الکترونیک

۲-قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان

۳-حقوق رقابت و حریم خصوصی

۴-حقوق مالکیت فکری

۵-حقوق پدیدآورندگان

۴مرحله اصلی برای رشد یک استارتاپ:

۱-استارتاپ به سرمایه اولیه جذب‌شده از شتاب‌دهنده‌‌ها، سرمایه‌گذاری عمومی، سرمایه‌گذاران خصوصی یا حتی دوستان و خانواده تکیه می‌کند و از این سرمایه برای ساخت محصول کارآمد و استخدام تیم برای درآمدزایی استفاده می‌کند.

۲-پس از جذب سرمایه‌گذاری، بیشتر استارتاپ‌ها به‌اصطلاح در دره مرگ سقوط می‌کنند و درآمد کافی برای برگرداندن سرمایه اولیه را ندارند. مثلا اوبر در سال 2019 هنوز در این مرحله بود. این شرکت در حال رشد بود؛ اما هزینه‌هایش بسیار بیشتر از درآمدش بود، اما پیش‌بینی می‌کند که در سال 2021 به نقطه سربه‌سر برسد. (هزینه‌ها و درآمدها مساوی شود)

۳-در حالت ایده آل، هر وقت استارتاپ درآمد کافی برای برگرداندن سرمایه اولیه را کسب کند، می‌تواند دیدگاه خود را از «درآمدزایی کافی برای بازپرداخت سرمایه» به «پول بیشتری که می‌توانیم کسب کنیم» تغییر دهد. در این مرحله، بیشتر استارت‌آپ‌ها با ائتلاف‌های استراتژیک، کسب مالکیت یا کسب بودجه اضافی از طریق سرمایه‌گذاری خطرپذیر یا جمع‌آوری منابع از عموم مردم، سرعت رشدشان را افزایش می‌دهند.

۴-وقتی استارتاپ در مسیر ثابت رشد قرار گرفت، با ارائه سهام خصوصی، ارائه سهام اولیه و سپس ارائه سهام ثانویه، درهای شرکت را به روی عموم باز می‌کند.

 

قبل از شروع هر کسب و کاری تاریخچه، شکست و موفقیت های دیگران را مطالعه کنید. به نفعتان است قبل از اینکه کاری را شروع کنید راه هایی که دیگران رفته اند و با بن بست مواجه شده اند را بدانید و در آن مسیرها حرکت نکنید. همچنین اطلاعاتی از چالش هایی که دیگران متحمل شدند و موفقیت های عظیمی به دست آورند را بدانید و در جهت استفاده از آنها تلاش کنید.

موفقیت در تداوم به دست می آید و اینکه با اولین شکست پا پس نکشید چون به کسب و کار خودتان ظلم میکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با ما تماس بگیرید یا فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم. ما تلاش می کنیم در 24 روز در روزهای کاری به تمام سوالات پاسخ دهیم.